Projekt domu – co warto wiedzieć?

Projekt domu

Projekt domu to jedna z najważniejszych kwestii, które warto rozważyć jeszcze podczas planowania budowy. Pozwala on nie tylko wykonać plan poszczególnych elementów domu, ale również zaaranżować jego poszczególne elementy. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku terenów pod zabudowę, które posiadają niestandardowe przyłącze wodne lub utrudniony dostęp do prądu. Dobrze wykonany projekt pozwoli nie tylko uniknąć wielu problemów w trakcie budowy fundamentów i szkieletu domu, ale pozwoli również na stworzenie komfortowej i przemyślanej przestrzeni wewnątrz budynku. Co warto wiedzieć o projektowaniu domów? 

Kiedy niezbędny jest projekt domu?

Projekt budowy domu to niezbędny dokument, który powinien być załączony do wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę domu. Inne niezbędne formalności to również projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt budowlany. Warto pamiętać, że każdy projekt domu warto poddać wstępnej analizie wraz ze wsparciem doświadczonego specjalisty. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie wielu przeszkód w użytkowaniu oraz montażu poszczególnych elementów w domu takich jak sieci wodociągowe lub inne instalacje. 

W jakim celu warto wykonać projekt domu?

Projekty domów znacznie ułatwiają planowanie przestrzeni na danym budynku na określonym terenie a także wkomponowanie funkcjonalnego wyposażenia w miejscach takich jak kuchnia czy łazienka, gdzie najczęściej pojawiają się problemy z aranżacją przestrzeni. Warto pamiętać aby wykonanie planu zlecić doświadczonemu architektowi, który wykona go odpowiednio. Jest to bardzo ważne ponieważ pozwala uniknąć wielu błędów i niedomówień przy wstępnym planowaniu.

Kto wykonuje projekt domu?

Tworzenie planów domu to trudne i często złożone zadanie, które powinno być powierzone wykwalifikowanemu specjaliście. Warto pamiętać, że projekt domu powinien być wykonany przez osobą, która posiada uprawnienia budowlane. Najczęściej jest to projektant, który tworzy tego rodzaju zlecenia na zamówienie lub firma świadcząca usługi tego rodzaju. Poszukiwanie odpowiedniego projektanta nie jest łatwe, ponieważ na rynku usług można znaleźć naprawdę duży wybór osób posiadających kwalifikacje w tym zakresie. Warto jednak zwrócić uwagę na to co klientowi oferuje projektant, a także sprawdzić jego doświadczenie. Niektórzy fachowcy specjalizują się w danych typach domów, a także poszczególnych złożonych sytuacjach z jakimi można spotkać się przy tworzeniu projektu.

Domy piętrowe – na czym polega projekt?

Projekt domu zależy od wielu czynników jakie zapewnia teren pod zabudowę. Jednym z podstawowych są kwestie takie jak wielkość, szerokość, kształt a także charakter działki. Wśród projektów domów piętrowych można znaleźć zarówno tańsze jak i droższe wersje. Jedną z najczęściej wybieranych możliwości jest projekt domu z poddaszem w formie wysokiej ścianki. Jest on praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się w niemal wszystkich rodzajach zagospodarowania terenu. Opcja domów piętrowych często jest droższa i bardziej złożona niż w przypadku tradycyjnej zabudowy. Wiele firm oferuje gotowe projekty domów piętrowych, a także posiada możliwość wykonania zlecenia na specjalne zamówienie. Projekty domów piętrowych bardzo często są wybierane przez klientów, którzy planują budowę domu powyżej 100 m2, nie jest to jednak normą, ponieważ niektóre osoby, które nie poszukują tańszych rozwiązań, często również decydują się na ten wybór. 

Domy parterowe – jak wygląda tworzenie projektu?

Projekty domów jednorodzinnych piętrowych są zazwyczaj mniej złożone niż w przypadku budynku parterowego, dlatego też ich cena zwykle jest niższa. Wato dodać, że w przypadku tego rodzaju zabudowy należy dobrze przemyśleć wybór opcji. Można bowiem wybrać na przykład projekt energooszczędny, który w przyszłości w trakcie budowy oraz użytkowania domu pozwoli znacznie zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Tak jak w przypadku projektu domu piętrowego również projekty domów parterowych posiadają wady. Jakie? Do najczęściej spotykanych należy zaliczyć znaczne ograniczenia jakie wiążą się z realizacją planu. Dotyczą one zazwyczaj wielkości działki, na której zgodnie z projektem ma powstać budynek. Ograniczona, niewielka przestrzeń może bowiem znacznie ograniczać, szczególnie w przypadku domów piętrowych wymagających większej podstawy bądź fundamentów. Dobrą propozycją jest także rozmowa z doświadczonym projektantem, który jasno określi możliwości wyboru tańszych lub droższych, a także bardziej funkcjonalnych materiałów zgodnie z potrzebami klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *